Gömlek Montaj Talimatı

Üretilen Gömlekler : 
-Kuru Gömlek
-Sulu Gömlek olarak iki tiptir. 
Savurma döküm metoduyla üretilen gömlekler motor üreticilerinin  spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmiştir. A tipi grafit yapısı ve fosfit dağılımı ile diğer piston segman üreticilerinin segmanları ile uyum içinde çalışır. Silindir gömlekleri hassas işlenmiş parçalardır ve bu nedenle darbelere karşı özenle korunmalıdır. Gömlekler rutubetsiz ortamda ve dik olarak istiflenmelidir.


Sulu Gömleklerin Montajı :
Montajdan önce sulu gömleğinin takılacağı silindir bloğunun çok iyi temizlenmesi ve ölçü kontrolünün yapılması  gerekir. Gömlek önce lastiksiz olarak takılmalı, rahat girip girmediği kontrol edilmelidir.Daha sonra contalarına sıvı sabun veya iyi bir kayganlaştırıcı olan molibden-bisulfat sürülüp kayganlaştırılarak gömlek takılmalıdır. Takıldıktan sonra flanş yüksekliği ve iç çap kontrol edilmelidir.
 
Kuru ( Semi ) Gömleklerin Montajı : 
Montajdan önce silindir bloğu çok iyi temizlenmeli, gömleğin geçeceği yuva çapı ölçüleri kontrol edilmeli daha sonra hidrolik preste 3000 kg ile 5000 kg kuvvet arasında bloğa geçirilmelidir.Gömlek monte edildikten sonra gömleğin yuvaya oturup oturmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Rektefiyeleme ve honlama işlemleri gömlek ve blokta eksen değiştirmeyecek şekilde yapılmalıdır ve iç çaplar 20 oC ‘ de ölçülmelidir.